
Tags
ESBJERG:DOX- Date
- Tid
- 19:15 - 21:00
- Pris
- Billet: 50 DKK
- Sted
- Storm P.-salen
- Bibliotek
- Hovedbiblioteket
- Adresse
-
Nørregade 19
6700 Esbjerg
Danmark
Som optakt til filmen kommer Lasse Visser Ottosen og holder et oplæg. Lasse har en baggrund som museumsformidler på Fiskeri- og søfartsmuseet, freelance naturformidler, foredragsholder og folkeskolelærer. Han underviser til dagligt i Biologi samt Natur og Teknologi og arrangerer også guidede ture og aktiviteter i vadehavsområdet for virksomheder og privatpersoner. Ud over dette, er han også stor Hayao Miyazaki og Ghibli -fan.
I oplægget kigger vi på nogle af de store naturoplevelser vi oplever i Hayao Miyazakis fantastiske univers. Er det noget vi kan opleve i virkeligheden? Noget af det sker måske rundt omkring os uden vi selv ved det... Og hvordan ser den natur og de væsner i så fald ud?
Hvis du har købt billet til ’Heks’, så giver vi en gratis sandwich i pausen mellem de to film. Ca. kl. 18.30.
Om filmen
I mere end 40 år har den japanske filmskaber Hayao Miyazaki beriget verden med sin fantasifulde og overdådigt smukke tegnefilm. ’Min nabo Totoro’, ’Det levende slot’, ’Chihiro og heksene’ og senest ’Drengen og hejren’ har gjort ham til animé-filmenes absolutte superstjerne. Men lige så kendte hans film er, lige så mystisk er personen Miyazaki selv. Gennem samtaler med Miyazaki, hans søn, venner, samarbejdspartnere og øko-filosoffer som Timothy Morton kommer vi tættere på det beskedne geni og hans indre univers.
Filmen tager udgangspunkt i hans arbejde med ’Prinsesse Mononoke’ fra 1997, hvor vi er med ved tegnebordet, og til han oplever et kreativt vendepunkt, der med Disney i ryggen katapulterer ham fra Japan ud til resten af verden i takt med at hans film bliver mørkere og mere modne. Miyazakis film er måske nok befolket med åndevæsener og kattebusser, men der er aldrig langt til den virkelige verden med menneskelig dårskab, krige og forurening.
Instruktør: Leo Favier
Varighed: 82 min
Danske undertekster